Author Topic: Wyszukiwanie na liście kontaktów Clist blind / wyświetlanie statusu kontaktu w klasycznej liście  (Read 5968 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Gollum

 • Newbie
 • *
 • Posts: 8
Witam.
Jestem osobąn niewidomą. Korzystam z wtyczki dla listy dla niewidomych.
Tutaj mam użytkowników i podaje mi ich status, ale na tej wtyczce nie wyszukuje mi użytkowników po literach.
W kalsycznym widoku listy kontaktó wpisujemy litery i automatycznie wyświetla się dana osoba, przy liście kontaktów dla niewidomych tak nie jest.
Czy ktoś wie jak to naprawić, co zbobić aby wyszukiwanie kontaktó odbywało się tak jak w klasycznym widoku?
 

Offline Goraf

Po konsultacji z osobą która używa wtyczki na co dzień, muszę z przykrością przyznać, że lista jest tak zrobiona, iż można nawigować tylko po pierwszej literze i nie filtruje się w miarę wpisywania kolejnych. Nie w chodząc w szczegóły techniczne, wynika to z kwestii konstrukcyjnych i z tym nie da się niestety nic zrobić.
 

Offline Gollum

 • Newbie
 • *
 • Posts: 8
Trudno.
Dziękuję za zainteresowanie.

To może nieco z innej srony dałoby się to ugryźć.
Klasyczny układ listy kontaktów - coś dopisać, aby czytnik ekranu czytał status bo na tą chwilę jest on graficzny - słoneczko.
 

Offline Goraf

No to spróbowałem to trochę pogryźć. Pewne rozwiązanie na jakie wpadłem przypadkiem polega na wykorzystaniu wtyczki LastSeen. Jej podstawowe działanie polega na tym, że zapisuje kiedy kontakt był ostatnio dostępny. Informacje te może zbierać i wyświetlać w różnych miejscach. I w ramach tej funkcjonalności pozwala na dodanie pozycji do menu kontekstowego kontaktu, w której można wyświetlić dowolnie konfigurowalną grupę informacji o kontakcie. Z takich przydatnych w tym wypadku mogłyby być: nazwa, protokół, konto, no i status. Jako że jest to menu kontekstowe to czytnik powinien to czytać bez problemu. Da się także ustawić aby to była pierwsza pozycja w menu kontekstowym, żeby nie musieć szukać i przełączać po całym menu. Co prawda pozostaje kwestia konieczności odpalania menu kontekstowego, ale lepsze to niż nic.

Jeżeli będziesz chcieć spróbować coś takiego, to mogę spróbować opisać co i jak ustawić lub w jakiś sposób pomóc to zrobić. Potrzebowałbym tylko wiedzieć na wstępie czy opisywać kroki/ustawienia dla polskiego pakietu językowego, czy np. angielskiego, bo i takiego ktoś może używać na co dzień.
 

Offline Gollum

 • Newbie
 • *
 • Posts: 8
Oooo - to byłoby coś.
Nie musze mieć informacji od razu o statucsie, mogłoby być w kontekstowym.

Dziękuję za zainteresowanie i chęć pomocy
 

Offline Goraf

No dobrze, tylko tak właściwie nie dowiedziałem się co by było potrzebne. Czy może nakierowanie wystarczy? A może potrzebny bardziej szczegółowy opis? (polska czy angielska Miranda?) Lub może wręcz jakaś pomoc na żywo? To jak?
 

Offline Gollum

 • Newbie
 • *
 • Posts: 8
No dobra.
To tak - nazwa wtyczki to "LastSeen"
Jeśli jest dostępna z pozycji "Pobierz komponenty" to z instalacją sobie poradzę.
Teraz krótki opis jak się z tego korzysta?
Rozumiem, że do każdego kontaktu będę musiał ręcznie dodać do menu kontekstowego np. pozycję "Status" czy tak?

Jak to dodajemy?
Jeśli sobie nie poradzę wówczas poproszę o pomoc na żywo -np. Skype lub telefonicznie.
Ale może aż taka tępa dzida nie jestem hihi
 

Offline Goraf

Nic takiego nie sugerowałem ;)


Na liście komponentów wtyczka będzie widnieć pod nazwą "SeenPlugin"


W ustawieniach wtyczki jest opcja aby wyświetlała informacje w menu kontekstowym. I to będzie się wyświetlać od razu dla każdego kontaktu. Dlatego wszystko powinno się sprowadzić tylko do kilku zmian w opcjach. Szczegóły postaram się podać jak najszybciej, jak tylko czas pozwoli, bo muszę zrobić osobną instalację żeby sprawdzić jakie są domyślne ustawienia. Może nawet udałoby się przygotować plik konfiguracyjny który sam ustawiłby odpowiednie zmiany.
 

Offline Gollum

 • Newbie
 • *
 • Posts: 8
No dobrze, w takim razie narazie cierpliwie poczekam.

Co do mojej poprzedniej wypowiedzi to zasugerowałem się tym co napisałeś:
"...może zbierać i wyświetlać w różnych miejscach. I w ramach tej funkcjonalności pozwala na dodanie pozycji do menu kontekstowego kontaktu..."

I z góry dziękuję.

Tak jeszcze korzystając z okazji i cierpliwości mam pytanie (nie chcę zakładać kolejnoego wątku) gdzie się ustawia status (mój) na stale - korzystam z mirandy NG od tygodnia, niektórych opcji nie mogę ogranąć. W tej chwili mam tak, że po uruchomieniu mam dostępny, po jakimś czasie mam wciąż ukryty nawet jeśi jestem aktywny i rozmawiam, a bywa, że jestem rozłączony/niedostępny. W pozycji "Status" w ustawieniach nie mam nic zaznaczone, nie ma tam pozycji ustaw status czy coś w tym stylu.
« Last Edit: 03 01 2018, 00:39:48 by Gollum »
 

Offline Goraf

Dobra, no to co do wtyczki to jak ją zainstalujesz to wygląda, że domyślnie już jest wszystko ustawione jak trzeba, co możesz nawet przetestować, gdyż pierwsza pozycja w menu kontekstowym wybranego kontaktu powinna wyświetlać datę oraz czas kiedy był ostatnio dostępny, oraz podany w nawiasach kwadratowych jego obecny status (możliwe jednak że potrzebna jest do tego jeszcze jedna opcja co wyjaśniam w kolejnym akapicie). To co jest tam podawane ustawia się w opcjach w: kategoria "Kontakty", podkategoria "Ostatnio widziany". Są tam na początku dwa zaznaczone pola wyboru "Element menu Last Seen" oraz "Pokaż ikonę", po których jest pole tekstowe w którym wpisane są zmienne odpowiedzialne za wyświetlanie poszczególnych elementów takich jak rok, status itp. Zmienną tworzy znak procentu i jakaś litera. Domyślnie jest tam wpisane "%d.%m.%Y - %H:%M [%s]". Żeby podawać tylko status w to pole tekstowe trzeba wpisać wyłącznie "%s". Oczywiście bez cudzysłowów i z zachowaniem wielkości liter. Lista dostępnych zmiennych można znaleźć wciskając guzik "Zmienne" na tej samej stronie opcji. Część możliwości podawałem już w jednym z wcześniejszych postów. Gdyby były z tym problemy a chciałbyś dodać coś więcej jak tylko status to najwyżej napisz.


Domyślnie wtyczka nie jest włączona dla żadnego konta/protokołu, więc opcja w menu kontekstowym może się nie pokazywać. Konta na których ma działać ustawia się na tej samej stronie opcji w liście pól wyboru o nazwie "Protokoły do obserwowania:", gdzie w sumie możesz zaznaczyć każdy element i zatwierdzić zmiany. Za pierwszym razem po zatwierdzeniu zmian, dopóki kontakty nie zmienią swojego statusu, to nie będzie on zarejestrowany przez wtyczkę i poprawnie wyświetlony w menu kontekstowym. Zamiast tego będzie wypisane w ostrych nawiasach "nigdy nie widziany". Aby to naprawić wystarczy się rozłączyć z danym protokołem i połączyć ponownie (lub zrestartować Mirandę - jak kto woli). Od tej pory jeżeli zamiast statusu będzie pisało "nigdy nie widziany" to znaczy, że kontakt jeszcze nigdy nie był dostępny, a jego status to "Rozłączony". Tak poza tym jeżeli tylko jesteś połączony z danym kontem/protokołem (czyli Twój status inny jak "Rozłączony"), to powinno pokazywać poprawnie.


Co do zmieniania statusu. Jeżeli odnosić się do klasycznej listy kontaktów (czyli kiedy nie masz włączonej żadnej innej wtyczki od listy kontaktów), to status można zmieniać z pozycji paska zadań/menu listy kontaktów. Powinny tam być dwie pozycje, pierwsza od menu głównego i druga od statusu. W tej od statusu najpierw będziesz mieć osobne dla każdego konta podmenu, w których to podmenu możesz ustawić indywidualny status dla tego konkretnego konta, a po tych podmenu będą pozycje do ustawienia statusu globalnego, czyli że ustawiasz ten sam status jednocześnie dla wszystkich kont jakie masz. Jeżeli nie masz jakichś dodatkowych, niedomyślnych wtyczek, które mogłyby wpływać na status, to nie powinien się on sam zmieniać. No chyba że robisz to przypadkowo skrótami klawiszowymi, bo statusy globalne można wybrać za pomocą klawisza control i cyfr od zera do siedmiu. 

Offline Gollum

 • Newbie
 • *
 • Posts: 8
No dobra, ograrnąłem.
Gdybyś nie napisał o tej protokołach do obserwowana to nie wpadłbym na to.
Choć tutaj musialem zaznaczyć również Metacontacts bo jak nie były zanzaczone tylko samo Gadu-Gadu to nieaktywny byl przycisk zastosuj.
Teraz to działa.
Serdeczne dzięki

Co do mojego statusu - nie przełączam skrótami bo to jakoś się dzieje po pewnym czasie jak nic z Mirandą nie robię, ale nie zawsze. Ale fakt, sprawdziłem i miałem zainstalowaną wtyczkę WhatsApp i była włączona - może to ona powodowała te zmiany - wyłączyłem ją, ja mam tylko GG.
Chciałem uruchomić WhatsApp, ael jak ją uruchomiłem to miałem komunikat, żę nie mogą pracować te dwie wtyczki razem, ale nie byłon napisane które wtyczki hehe

No nic - jeszcz eraz dziękuję za poświęcony czas i pomoc.
Teraz jest tak jak powinno ybć :)
 

Offline Goraf

Nie, to musiałaby być wtyczka związana ze statusami. No albo może masz ustawione coś w bezczynności, czyli w opcjach pozycja "Status" a później "Bezczynność". Bo jest tak, że jeżeli nic nie robisz jakiś czas to przełączy się na jakiś status, a później, w zależności od ustawień, może nie wrócić na bycie dostępnym.
 

Offline Gollum

 • Newbie
 • *
 • Posts: 8
Nie, nie, w pozycji bezczynność mam wszystkie pola puste, nic nie jest oznaczone.

Będę obserwował.
Jeszcze raz sprawdzę jakie mam wtyczki zainstalowane - nie przypominam sobie żebym instalował wtyczkę dotyczącą statusu.

Dzięki jeszcz raz - mam nadzieję, żę nie będę musiał się tu wiecej fatygować i nudzić hehe

Są tu jakieś podziękowania klikalne bo bym kliknął :)
 

Offline Goraf

Chyba są, ale nie musisz się kłopotać. Mi tam wystarcza, że mogłem pomóc. Zamykam wątek.